Kontakt

Fundacja NA ZDROWIE Zwierzęta Ludziom Ludzie Zwierzętom

Zelczyna 217
32-051 Wielkie Drogi

tel. 736 875 045
fundacja@na-zdrowie.org.pl

Felinoterapia

Felinoterapia ( kototerapia )  to terapia z udziałem kota. Jest to jedna z form zooterapii, która ma na celu poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego poprzez kontakt z kotem. Przede wszystkim kontakt ten ma bardzo duży, pozytywny wpływ na sferę emocjonalną. Obcowanie z kotem dostarcza wiele radości, daje poczucie bliskości, poczucie bezpieczeństwa, odsuwa osamotnienie. Powoduje to powstanie silnej więzi pomiędzy zwierzęciem i człowiekiem co z kolei silnie wpływa na poprawę stanu zdrowia człowieka.

Osoby, które dłuższy czas przebywają w towarzystwie kotów stają się bardziej emocjonalne i opiekuńcze. Osoby, które są zamknięte w sobie, które skupiają się tylko na sobie, w obecności kota są mogą się otworzyć na otaczający ich świat, ponieważ zaczynają traktować kota jako swojego sojusznika, zaczynają o nim rozmawiać. W przypadku dzieci z zaburzeniami rozwojowymi ( m.in. spektrum autyzmu, zespół Aspergera) kot staje się pomostem pomiędzy zamkniętym światem dziecka a światem go otaczającym. Dzieci w obecności kota dużo łatwiej i chętniej wykonują polecone im zadania. Dla kota są w stanie zrobić dużo więcej niż dla człowieka. Te dwa światy – świat dziecka i świat kota, są bardzo do siebie podobne i przenikają się na wzajem. Zarówno zamkniętego w sobie dziecka jak i  kota nie jesteśmy w stanie do niczego zmusić. Te dwie osobowości można w pewien sposób do siebie porównać, dlatego też pomiędzy nimi bardzo łatwo nawiązuje się nić porozumienia.

Felinoterapia może być stosowana w pracy terapeutycznej z osobami w każdym wieku, jednakże głównymi jej odbiorcami są dzieci i osoby starsze.  W obu przypadkach jest ona czynnikiem motywującym osoby niepełnosprawne do działania. 

Osoby chore, niepełnosprawne, starsze i samotne potrzebują kontaktu zarówno z ludźmi jak i ze zwierzętami. Felinoterapia ma na celu zaspokojenie potrzeb emocjonalnych tych osób poprzez prowadzenie zajęć terapeutycznych z udziałem kota. Niekiedy osoby obecnie przebywające w domu pomocy społecznej były szczęśliwymi opiekunami zwierząt. Niestety stan ich zdrowia i zmiana miejsca zamieszkania przyczyniła się do bolesnej rozłąki z ich ukochanym pupilem. Niejednokrotnie stan zdrowia nie pozwala osobie starszej mieszkającej w swoim domu na posiadanie i opiekę nad psem lub kotem. Uczestnictwo w zajęciach terapeutycznych z udziałem kota pozwala w pewnym stopniu zaspokoić potrzebę emocjonalną kontaktu i przebywania ze zwierzęciem.

Z biologicznego punktu widzenia terapia z udziałem kota wpływa na poprawę samopoczucia – poprzez kontakt z kotem podnosi się poziom oksytoscyny i endorfin hormonów szczęścia. Mruczenie kota wpływa na stan emocjonalny, powoduje wyciszenie i uspokojenie organizmu. Głaskanie kota obniża ciśnienie krwi. Zabawy z kotem stymulują układ nerwowy i mięśniowy. 

 

Zajęcia terapeutyczne z udziałem kota (felinoterapia), które prowadzimy wpływają na :

  • poprawę komunikacji,
  • zdolność okazywania uczuć i emocji,
  • poprawę koncentracji,
  • niwelowanie wewnętrznych zahamowań,
  • poprawę nastroju i samopoczucia,
  • podwyższenie poczucia bezpieczeństwa,
  • obniżenie poziomu stresu i lęku.

Felinoterapię stosujemy w terapii osób niepełnosprawnych, osób starszych i dzieci. Wprowadzamy ją w przypadku chorób takich jak: nadpobudliwość, zaburzenia lękowe, zaburzenia zachowania i emocji, autyzm, zespół Downa, nieśmiałość i zahamowania społeczne, artretyzm, uszkodzenia słuchu, wzroku, dystrofia mięśniowa, depresja i choroby psychiczne itp.

 

Poznaj naszych kocich Terapeutów: Nasi Terapeuci

Zobacz zdjęcia z zajęć: Galeria

 

Masz pytania ? Chcesz dowiedzieć się więcej ?     ZADZWOŃ DO NAS   tel.  736 875 045