TOSIA i STEFAN – w naszej Fundacji pracują dwa koty terapeutyczne, które uczestniczyły w szkoleniu oraz w egzaminie zawodowym, który zdawała ich opiekunka – Felinoterapeutka. Stefan obecnie przebywa na emeryturze.
KRUSZYNEK – nasz trzeci kot terapeuta, przeszkolony i certyfikowany do uczestnictwa w zajęciach terapeutycznych.
MACIUŚ – nasz czwarty kot terapeuta, przeszkolony i certyfikowany do uczestnictwa w zajęciach terapeutycznych.
DOROTKA – nasz piąty kot terapeuta, przeszkolony i certyfikowany do uczestnictwa w zajęciach terapeutycznych. Dorotka odeszła za TM.
VINNIE – nasz szósty kot terapeuta, przeszkolony i certyfikowany do uczestnictwa w zajęciach terapeutycznych.
KOTY TERAPEUTYCZNE są pod stałą opieką lekarza weterynarii, posiadają aktualne książeczki zdrowia ze szczepieniami, są zdrowe, czyste – regularnie poddawane zabiegom pielęgnacyjnym. Koty te mają łagodny charakter, są przyjaźnie nastawione do ludzi i otoczenia.
FELINOTERAPEUTKA mgr Marta Niemiec-Fiutowska posiada wykształcenie oraz kwalifikacje do prowadzenia zajęć terapeutycznych z udziałem kota – felinoterapii. Stale podnosi swoje kompetencje uczestnicząc w różnego rodzaju kursach, szkoleniach i konferencjach, poszerzając wiedzę na temat felinoterapii, zaburzeń rozwojowych u dzieci i młodzieży, schorzeń u osób starszych i niepełnosprawnych oraz wiedzę w zakresie behawioryzmu kotów.
Sposób prowadzenia zajęć terapeutycznych:
Zajęcia prowadzimy w formie indywidualnej oraz w formie grupowej. Tematyka zajęć dostosowana jest do wieku oraz stopnia niepełnosprawności uczestnika.
FELINOTERAPIA INDYWIDUALNA – w terapii indywidualnej obecny jest pacjent, felinoterapeuta i oczywiście kot. Obecność kota wpływa na zmniejszenie oporu w kontakcie terapeutycznym, który jest związany ze stresem (stres może występować zwłaszcza podczas pierwszych zajęć). Kiedy podczas spotkania obecny jest kot, staje się on tematem wspólnym dla pacjenta i terapeuty. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku dzieci. Obcowanie z kotem rozwija wrażliwość u dzieci, uczy empatii. Dziecko reagując w naturalny sposób na zachowania kota okazuje swoje emocje i uczucia. Kontakt z kotem uczy i ułatwia doświadczać otoczenie. Dziecko uczy się samokontroli i cierpliwości.
TERAPIA GRUPOWA – prowadzona jest w niewielkich grupach. Ilość osób w grupie ma duże znaczenie i wpływa na dobrostan kota, który jest jednym z uczestników zajęć. Każdy uczestnik może mieć bezpośredni kontakt z kotem, jeżeli oczywiście tego chce. Czasami pacjentom wystarcza sama obecność kota, która wpływa na atmosferę w grupie. W celu uzyskania widocznych efektów terapeutycznych zajęcia prowadzimy z określoną częstotliwością. Niekiedy osoba zamknięta, pozostającą z boku podczas pierwszych zajęć, na kolejnych zajęciach pokonuje swoje bariery i aktywnie uczestniczy.
Miejsce prowadzenia zajęć – w siedzibie Fundacji lub w miejscu wskazanym przez uczestnika.
Termin zajęć ustalany jest indywidualnie. Prosimy o kontakt telefoniczny: 736 875 045 lub mailowy: fundacja@na-zdrowie.org.pl